sobota 14. února 2015

Valentýnské probuzení...

Ano, je Valentýn. Nemusíme tyhle importované svátky, ale... Kdo není rád překvapen a potěšen? Já teda květiny a malou sladkou pozornost neodmítnu nikdy. A přece se nebudu zlobit, že na mě NĚKDO myslel a chtěl mi udělat radost? :.-)Bylo to krásné ráno, kytka a čokoládové bonbóny přinesené až do postele...

Trocha historie a legend nikoho nezabije:

Pro mnohé z nás jsou oslavy spojené s tzv. dnem sv. Valentina jen dalším uměle importovaným svátkem, který s naší tradicí nemá nic společného. Pro jiné jsou naopak vítanou příležitostí projevit svým blízkým lásku a náklonnost. Jak ale sv. Valentin ke své úloze patrona zamilovaných přišel? A kdo to vůbec byl?

„Mediální“ podoba světce
O svatém Valentinovi se obvykle dočtete, že vykonal spoustu romantických skutků  -–vyléčil slepou dívku, do které se zamiloval a z vězení ji pak těsně před svou popravou poslal lístek se vzkazem „od tvého Valentina“; mužům, kteří měli jít do války, doporučoval, aby nikam nechodili a raději zůstali doma se svými ženami; pozoroval oknem svého vězení orgie provozované Římany o svátku Lupercalií a v psaníčkách, které jim posílal po holubicích, je prosil, aby se chovali slušně a nehřešili; tajně oddával milenecké páry, (které navíc obdarovávat kyticemi ze své zahrady), a proto byl popraven…


Pochází z USA?

Ačkoli se může zdát, že tento svátek se k nám stejně jako další zvyklosti dostal z USA, není tomu úplně tak. V anglosaských zemích je sice tento den oslavován asi nejintenzivněji, původní kořeny však nalezneme překvapivě v Evropě.
Vznik tohoto svátku doprovází několik legend, všechny ale vedou do starověkého Říma. Jedna z legend praví, že sv. Valentýn byl římský kněz, který tajně oddával vojáky se svými snoubenkami, přestože to bylo vládcem Říma Claudiem II. zakázáno. Bál se totiž, že by ženatí vojáci chtěli zůstat doma a nešli by bojovat. Valentýna poté zajali a nechali popravit. Na jeho počest se slaví tento svátek, který se později rozšířil do celého světa, mimo jiné i do Indie nebo Vietnamu.

Všem, ať už slaví nebo neslaví Valentýna, přeji hodně lásky nejen dnes, ale po celý rok :-)

Žádné komentáře: